Logo
 Diyabet, göz sağlığını tehdit ediyor
Sosyal Medyada Paylaş

Merhaba,

Diyabet (şeker hastalığı), insülin salınımı veya insülin etkisinin yetersizliği sonucunda kan şekerinin artmasıyla kendini gösteren metabolik bir hastalıktır.

Halk arasında ‘şeker hastalığı’ olarak tanımlanan diyabet, toplum genelinde de sıklıkla görülürken, erken tanı ve müdahale olmayan durumlarda ise pek çok hastalığı da tetikleyebilmektedir.

Diyabet, erken tanı ve tedavi yapılmayan durumlarda göz damarlarını etkileyerek, görme kaybına neden olabiliyor. Bu durumun ortaya çıkmaması için erken teşhis çok önemli.

Çünkü diyabet özellikle, vücuttaki tüm damarları tutan ve önemli tahribatlara neden olabilmektedir. Diyabetik hastalarda en çok etkilenen organlardan biri de gözdür. Eğer şeker hastalığı uzun süreli yüksek seyretmişse ve tedavisi edilmemişse, bu durumdan öncelikle gözdeki küçük damarlar etkilenmeye başlar. Kan şekerinin çok hızlı yükselmesi ve çok hızlı düşmesi de özellikle lenste çok hızlı değişiklikler yaşanmasına neden olmaktadır.

Uzun süre tedavi edilmeyen hastalarda, göz dibindeki damarlarda yaşanan hasardan dolayı, ‘diyabetik retinopati’ dediğimiz durum ortaya çıkmaktadır. Diyabetik retinopati, diyabet hastalarında gözün görmeyi sağlayan sinir tabakası olan retinadaki, kılcal damarların etkilenmesiyle ortaya çıkmaktadır. Özellikle 10 yıldan fazla diyabet hastası olan kişilerde, diyabetik retinopati görülme sıklığı artıyor.

Bu Belirtilere Dikkat!

Bulanık, perdeli ve çift görme, gözde yanıp sönen ışıklar ve renksiz noktalar, gözde koyu renkli, uçuşan noktalar, tek ya da her iki gözde ağrı ve basınç hissi ile gözlerini dış kenarlarında kalan yerleri görmede zorlanma gibi belirtiler, diyabetik retinopatiya neden olabiliyor.

Üç tür diyabetik retinopati vardır: Non-proliferatif diyabetik retinopati görüşünüzü etkileme açısından, ciddiyet derecesi en düşüktür. Pre-proliferatif retinopatide ise retina şişer ve kan sızdırarak görüşü engellemeye başlar. Bir diğer tür olan proliferatif retinopati ise genellikle aniden görme kaybına neden olabilen şiddetli kanama nedeniyle oluşur ve kişinin görüşü bulanıklaşmaya başlar.

Yılda 1 Kez Kontrol Şart

Diyabet hastalarının yılda 1 kez, mutlaka göz taraması da yaptırması gerekiyor. Diyabet hastalığında erken müdahale olmazsa, ilerleyen süreçte; katarakt, glokom, görme keskinliğinde değişimler ve diyabetik retinopati gibi göz sağlığı sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden, diyabet hastalarının hiçbir şikâyet olmamasına rağmen yılda 1 kez göz hekimi tarafından muayene edilmesi, gelecek yaşantıları açısından faydalı olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim,

Op. Dr. Tuncay Sezgin

Özel Bursa Anadolu Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü

Aklına takılan bir soru mu var?

Op. Dr. Tuncay Sezgin'e sor, cevaplasın.

SORU SOR

OP. DR. TUNCAY SEZGİN'E SORU SOR

Lütfen sadece hastalığınız ile ilgili soru sorunuz.
Diğer konular ile için iletişim formunu kullanabilirsiniz.
  • AD SOYAD
  • TELEFON
  • E-POSTA
  • KONU
  • ŞİKAYETİNİZ
  • GÖNDER